Warning: fopen(counters/17467_cnt.php) [function.fopen]: failed to open stream: Permission denied in /usr/home/iwtbteam/data/www/forumspaskiev.org.ua/_counter.php on line 16

Warning: fwrite(): supplied argument is not a valid stream resource in /usr/home/iwtbteam/data/www/forumspaskiev.org.ua/_counter.php on line 17

Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in /usr/home/iwtbteam/data/www/forumspaskiev.org.ua/_counter.php on line 18
:: О нас ::
 
 
AddWeb.ru - раскрутка сайта, 

продвижение сайта
Rambler's Top100 Рисунки, кроссворды, анекдоты, шутки, филателия, нумизматика, ноты для фортепиано, математика, каталог сайтов

Счётчик:
хостов сегодня | хитов сегодня
хитов всего Украина онлайн Неофіційна газета Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм... Дерибан Збережи старий Київ ОЛЕГ АНДРОС SOS-animals Green Art ????? Банер Соломенка Здорова Україна
См. новые поступления
в раздел "Карикатуры"

   
НА ГЛАВНУЮ   НА ФОРУМ   ГОСТЕВАЯ
Анонс

Українську орхідею топчуть корисливі невігласи

Станіслав Вигура, "Свобода"

У вересні 2008 року забудовники варварськи знищили найбільше в Києві місце зростання занесених до Червоної книги орхідей. Екологісти вимагають жорсткого покарання порушників і готуються до прямих дій.

В середині ХХ сторіччя річку Нивку, що живила болото, на якому історично проростали орхідеї, перетворили на канаву з каскадом риборозплідних ставків. Поруч виросли висотки району Новобіличі. Сьогодні земля належить сьогодні рибгоспу "Нивка", підпорядкованому Українській аграрній академії наук (УААН), та садівницькому товариству "Нивка".

Восени 2006 року "будівельники" з рибгоспу перейшли до активних дій: берег річки, де колись буяло різнотрав'я, зокрема й орхідеї, розрили, розширивши русло. Аргументи вони наводять наступні: "це наша статутна діяльність". Між тим закон України "Про Червону книгу" зобов'язує землевласника зберігати об'єкти Червоної книги, виявлені на його ділянці. А за знищення рослин, занесених до Червоної книги України, передбачена адміністративна, а в окремих випадках і кримінальна відповідальність, а також відшкодування збитків, нанесених державі даними порушеннями, за спеціальною системою обрахунку. Але на це начхати вочевидь зацікавленому в будівництві директору рибгоспу І.І. Гриценяку.

6 грудня 2006 року забудовники вдалися до оригінального способу узаконити свій вчинок. Фахівці УААН склали акт, в якому зазначили, що орхідей на ділянці нема. Тепер цим актом, як більш новим, керуються, дозволяючи будівельні роботи. Проте зрозуміло, що 6 грудня, серед зими, ніяких орхідей на Святошинських ставах і бути не могло. Тим більше, що їх на той час вже знищили. Навесні 2007 року усі дерева та кущі на риборозплідних ставках були вирубані під будівництво котеджів. Дії рибгоспу суперечать Конституції України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про Червону Книгу України".

Відразу відбулося декілька гострих конфліктів між ботаніками та будівельниками, у тому числі напад на групу науковців, що досліджували орхідеї. "При спробі сфотографувати техніку і спричинене нею руйнування, робітники-будівельники почали кричати, погрожували спустити собак і вимагали від нас припинити фотозйомку. Оточивши нас, вони намагалися вирвати фотоапарат і викинути у ставок", - повідомляє Михайло Богомаз, командир ДОП "Зелене майбутнє".

З проханням заборонити нищення орхідей і взяти під охорону місце їхнього зростання біля ставків річки Нивка природоохоронні організації зверталися до контролюючих природоохоронних органів протягом 4 років. Однак, незважаючи на акт, експертні висновки і численні скарги з вимогою збереження цього унікального місця, у 2007-2008 рр. воно було хижацьки знищене. Остання скарга з цього приводу була надіслана у липні цього року, і тільки 23 жовтня Держекоінспекція у м. Києві прореагувала на неї належним чином.

Станом на 23 жовтня 2008, за висновками екологістів, "територія, де зростає три види українських орхідей (жировик Лезеля, пальчатокорінник та вужачка), розмежована на ділянки під подальшу забудову. За мінімальними підрахунками, знищено приблизно 20-30 особин коручки, до 100 особин вужачки, до 120 особин жировика та до 300 особин пальчатокорінника".

23 жовтня 2008 р. природоохоронці з Національного екологічного центру України, журналісти та представники Державної екологічної інспекції м. Києва виїхали на місце події. Як виявилося, за період 2007-2008 рр. не було виконано припис про припинення будь-яких робіт на озерах Держекоінспекції, природоохоронного контролюючого органу Мінприроди. Екологи констатували, що садівницьке товариство "Нивка" і рибгосп пішли на відвертий злочин: заповнили водою прилеглі ставки, що призвело до підтоплення місця зростання коручки болотяної й жировика Лезеля. Садівницьке товариство поруч роздало землі, де зростають унікальні рослини, під приватну забудову. Формально це було зроблено 10 років тому, нині - остаточно "узаконено".

Намагаючись "замирити ситуацію", представники рибгоспу запропонували консенсус на свій манер: пересадити залишки уцілілих орхідей в інше місце. Однак червонокнижні квіти - це не картопля й не кукурудза, і проростають вони в особливих кліматичних місцях, визначеному не авторитарним посадовцем, а мудрою природою.

На місце перемовин з екологістами явився і директор садівницького товариства "Нивка" Поліщенко Володимир Михайлович. Не бажаючи знайти спільну точку зору, він негайно приступив до образ і погроз. "Через усяких там борейків та василюків (Борейко - директор Київського еколого-культурного центру, Василюк - заступник голови НЕЦУ. - Авт.) мене щодня викликають на координаційні ради в Київраді!" - вигукував розлючений начальник. "Я подам на НЕЦУ до суду за тероризування поважної наукової установи та відволікання її від роботи!" (аякже, серйозної науково-забудовної роботи. - Авт.). Чим була змотивована така агресивність цього добродія? Можливо, йому особисто дорогі ці земленаділи, які, за його ж висловом, "віддані особливо цінним персонам"? Репліки Поліщенка писалися журналістами на диктофон і можуть бути класифіковані як шантаж.

Після виїзду на місце було виявлено, що озера на території лісгоспу заповнені водою, а вцілілий "квадрат", ареал коручки болотяної заповнений водою приблизно на 50 см. Тобто виявити, чи вціліло там щось, до весни не є можливим. Підтвердилися усі заяви екологістів, хіба що твердження про повне знищення поки що не піддається перевірці з огляду на кінець періоду вегетації рослин.

Було складено акт, який, до речі, так і не був підписаний директором садівницького товариства "Нивка". Екологісти чекатимуть весни. На жаль, навряд чи весняне сонце розбудить у цинічних головах забудовників бодай якесь сумління та співчуття до понівеченої природи. Тож доцільніше вживати до них найсуворіших заходів покарання, що цілком дозволяє зробити чинне українське законодавство.

P.S. 24 жовтня спецкор тижневика "Свобода" зателефонувала Володимиру Поліщенку, на нестриманість та погрози якого поскаржилися екологи та журналісти. Діалог наводимо майже дослівно.

- Володимире Михайловичу, до вас учора приїжджали представники Держекоінспекції у супроводі журналістів. Як ви прокоментуєте ситуацію, що на території "Нивки" знищено місце зростання червонокнижних рослин?

- В мене ніяких червонокнижних рослин не росте!

- Але є екологічна експертиза, яка підтверджує, що вони там росли. Як ви прокоментуєте те, що вони були знищені?

- Послухайте, справа вже закручується на дуже високому рівні, щоб цих перевірок не було!

- А на якому такому високому рівні? І проти кого: проти перевірок, чи проти журналістів?

- Я вам кажу: приєдналися дуже високопоставлені поважні люди!

- А невисокопоставлених осіб ви не поважаєте, журналістів зокрема?

- Послухайте, журналісти, як і міліціонери, діляться на ідіотів і на не-ідіотів.

- Так ті, що вчора приїздили, були ідіотами? Ви взагалі відповідаєте за свої слова?

- Вони мені навіть посвідчення не показали!

- А в мене є інша інформація, що вони вам показували свої посвідчення, а ви їм не показали свого посвідчення, та ще й брутально з ними розмовляли, погрожували їм…

- А от ви з якої газети?!

- Тижневик "Свобода".

- Ха, знаємо ми, що таке свобода!

- Що ви маєте на увазі?

- Ми вам усім вставимо розуму!!! (з погрозливою інтонацією кричить посадовець). - Ви ще побачите…

- Будьте коректнішими, ви розмовляєте з журналістом.

- Та я освіченіший за вас!

- Тим більше, шановний, будьте чемним.

- Та що ви мені тут!.. ( кидає слухавку).

Джерело: тижневик "Свобода", № 39 (403), 27 жовтня 2008 р. (опубліковано зі скороченнями).


НАША КАМПАНИЯ

 

«Форум спасения Киева» просит депутатов не спаивать свой народ: реклама пива лжёт