Warning: fopen(counters/17483_cnt.php) [function.fopen]: failed to open stream: Permission denied in /usr/home/iwtbteam/data/www/forumspaskiev.org.ua/_counter.php on line 16

Warning: fwrite(): supplied argument is not a valid stream resource in /usr/home/iwtbteam/data/www/forumspaskiev.org.ua/_counter.php on line 17

Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in /usr/home/iwtbteam/data/www/forumspaskiev.org.ua/_counter.php on line 18
:: О нас ::
 
 
AddWeb.ru - раскрутка сайта, 

продвижение сайта
Rambler's Top100 Рисунки, кроссворды, анекдоты, шутки, филателия, нумизматика, ноты для фортепиано, математика, каталог сайтов

Счётчик:
хостов сегодня | хитов сегодня
хитов всего Украина онлайн Неофіційна газета Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм... Дерибан Збережи старий Київ ОЛЕГ АНДРОС SOS-animals Green Art ????? Банер Соломенка Здорова Україна
См. новые поступления
в раздел "Карикатуры"

   
НА ГЛАВНУЮ   НА ФОРУМ   ГОСТЕВАЯ
Анонс

Викурити окремих депутатів і дихати свіжим повітрям!

Анжеліка Комарова

Чи зачіпає незаконна торгівля тютюном пересічних громадян? Фахівці доводять, що організована трансконтинентальна контрабанда сигарет пов'язана з наркобізнесом. За достовірними даними на кошти контрабандистів фінансуються терористичні операції. Надприбутки від свого злочинного бізнесу тютюнові діляги вкладають у купівлю землі й нерухомості, чим викликають штучне зростання цін на житло. Усе це призводить до їх непомірного збагачення за рахунок переважної більшості населення планети.

Економісти придумали рецепт лікування проблеми: підвищення ставок акцизів на тютюнові вироби. Україна вже приступила до виконання цих заходів, до яких її зобов'язує Рамкова конвенція Всесвітньої організації охорони здоров'я із боротьби проти тютюну. Щоправда законопроект № 3281 щодо подальшого підвищення ставок акцизу на тютюнові вироби гальмується деякими народними обранцями.

Vox populi

Законопроект № 3281 здобуває все більше прибічників серед соціально активних українців. Просування законопроекту від Комітетів, які його розглядають, до Кабміну вже неодноразово супроводжується пікетуваннями противників тютюнового диму. Акцизний бум набуває все більшого креативу: "Пинзеник совсем сбрендил: хочет снять акциз на табак и бренди!" Так декламували пікетувальники під час останньої зі своїх акцій. Саморобні гасла в руках киян смішили й засмучували, а в цілому, примушували замислитися: чому очевидні, зрозумілі простій людині речі не можуть (не хочуть) розкумекати деякі народні обранці.

Активісти антитютюнового руху (а це здебільшого представники різних природоохоронних організацій) чорним по білому виписали на своїх плакатах прізвища деяких депутатів, які гальмують просування законопроекту № 3281. "Пинзеник, Фудашкін, Бондарєв, Климець - прислужники тютюнових бариг", - звинувачувало ще одне гасло. "Чому молоко в Україні дорожче за сигарети?", - риторично "вигукувало" інше.

Намагаючись привернути увагу співгромадян до проблеми, "антикурці" не лише пікетують ту чи іншу державну установу, а ще й дефілюють містом, несучи гіперболічних розмірів бутафорські пачки цигарок з застережливими надписами: "Куріння викликає імпотенцію!", "Блискуче облисіння!".

Учасники таких акцій - щирі противники куріння. "Не куримо, не курили, і не бажаємо, щоб курці отруювали нам повітря. Особливо шкода дітей, які потрапляють на гачок реклами", - висловлюється Юрій М.

"Я досить часто бувала в Європі - там ціни на цигарки дуже високі, а реклама на сигарети обмежена. Прикро, що тютюнові корпорації роблять з України колонію для задоволення своїх інтересів, а деякі депутати їм потурають. Таких на Заході вже викинули б геть з парламенту", - висловила позицію пікетувальників киянка Світлана С.

Спиною до Кабміну, обличчям до натовпу

Сьогодні загострюється протистояння між прибічниками прогресивного законопроекту 3281 та тютюновими лобістами. Антитютюновий рух в Україні набуває сили й популярності. Цікаво послухати, про що гомонять між собою противники тютюнового диму, чим вони зігріваються, терпляче очікуючи реакції народних обранців на терпкому, приправленому автомобільними вихлопами осінньому повітрі.

"От ви стоїте тут з цими плакатами, а самі, мабуть, курите", - закидає перехожий літньому чоловікові. "Ні, я кинув". "І давно?", - недовірливо посміхається перехожий. "Так, мені тоді 17 було. Мати раз побачила мене з цигаркою, схопила галошу, та як ляснула мене - досі пам'ятаю!", -- по-дитячому щиро сміється літній чоловік. "Гарний спосіб! А може, декому з наших депутатів такий рецепт допоміг би? Здоровіші були б…" - з доброзичливим сміхом підтримують антитютюнівці цей старовинний спосіб відучення від шкідливих звичок.

Тільки народний гумор, мабуть, не до смаку тютюновим лобістам, вони мають свій особливий погляд на здоров'я, на тютюновий дим і на поповнення державної казни.

Олігархи "стрільнули" собі цигарок

Боротьба за підвищення акцизів в Україні триває вже давно. 31 липня цього року Верховна Рада таки підвищила ставки акцизного збору на тютюнові вироби. Як результат, у вересні ціни на цигарки поповзли вгору, але не настільки, щоб докорінно змінити ситуацію. Однак на такі слабенькі заходи не звернули особливої уваги ані тютюнозалежні, курці зі стажем, ані початківці, що стимулюються до вживання цього різновиду наркотика активною й звабливою рекламою.

Таки дійсно, вищеназвані персони, яких народ "пісочить" на своїх гаслах, дещо загальмували тріумфальну ходу акцизного прориву. Серед них найбільше "прославилися" міністр фінансів Віктор Пинзеник, заядлий курець, який не приховує своєї згубної звички.

Спочатку урядові лобісти тютюнової промисловості пручалися як могли, а коли прибічники законопроекту 3281 взяли гору - зробили вигляд, що й вони не проти. А тим часом хазяї тютюнового бізнесу у пропозиції підвищення акцизів побачили ще й певний зиск: хочте подорожчання - будь-ласка. І власники корпорацій поклали до кишень додатковий прибуток: з кожної пачки дешевих сигарет - по 25 копійок, з дорогих - по 65 - 70 коп. Однак значне підвищення адвалерної ставки акцизного збору на сигарети з тютюну з фільтром і без нього з 16 % до 20 %, як то пропонує 12 народних депутатів з фракцій Блоку Юлії Тимошенко, "Нашої України - Народної Самооборони", Партії регіонів, тютюновиробникам не до смаку.

Суперечливі коментарі та уточнення

Лідерка БЮТ констатувала, що акцизи на тютюн залишаються найнижчими серед усіх країн, які мають подібні акцизи. "Доведеться восени ще один раз підвищувати акцизи на тютюн. Уряд буде знову пропонувати парламенту це зробити", - пообіцяла Юлія Володимирівна і прокоментувала пристрасті, що вирували навколо законопроекту: "Ми трохи збільшили акциз на тютюн, але не так, як би хотілось. Також дуже хотіли підняти його на пиво й горілку, але ви бачите, яка протидія". Мабуть Почесний доктор Національного університету "Києво-Могилянська академія", заслужений економіст України (золота голова!) Міністр фінансів України Віктор Пинзеник не через тимчасове запаморочення пригальмовував просування законопроекту 3281. Голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики бютівець Сергій Терьохін, вміло балансуючи, також дещо завадив повномірному надходженню акцизних зборів до національного бюджету. Пізніше він таки переорієнтувався, про що свідчать його висловлювання для преси: "Українське суспільство несе невиправні витрати на подолання наслідків тютюнопаління", або "Україна займає друге місце в Європі за рівнем споживання тютюнових виробів". Як досвідчений політик, пан Сергій не оминув звинуватити у лобіюванні тютюнових інтересів Партію регіонів - маючи на увазі, мабуть, нардепа-регіонала Павла Климця, що є правдою. Не одразу зрозумів зисків для держави від підвищення акцизів і народний депутат від БЮТ Костянтин Бондарєв (власник заводу по виробництву горілчаних виробів "Бондарєв"). І ще один бютівець, Денис Фудашкін, голова спостережної ради ВАТ СП "Чорноморська перлина" (виробник алкологольних напоїв), грав трохи не в ті ворота. Але в цілому здоровий глузд бютівців переміг. Законопроект 3281 зумів об'єднати представників різних фракцій, що підкреслив один з найяскравіших прибічників підвищення тютюнових акцизів - народний депутат України від фракції БЮТ Олег Ляшко. Пікетувальники, загледівши пана Олега, радісно скандують його ім'я. "Оскільки Мінфін нас поки що не чує, то ми будемо наполягати й далі на своєу: тавки акцизів потрібно підвищувати. Ми обов'язково розв'яжемо це питання. Це призведе до зменшування рівня захворюваності населення і до збільшення надходжень до бюджету", - повідомив бютівець. Рік тому Олег Ляшко кинув курити, і це додає йому балів серед прихильників здорового способу життя, які виступають за вільну від тютюнового диму Україну. "Це мій найкращий подарунок самому собі на день народження. Мені шкода потрачених мною грошей і часу на цю шкідливу звичку. Тепер я докладаю зусиль, щоб допомогти іншим людям зберегти здоров'я та заощадити свої кошти", - пояснює свою позицію пан Олег.

Виробники цигарок пересмикують докази

Протистояння між противниками тютюну та тютюноторговцями наростає. І якщо перші наводять чіткі аргументи на бік своєї позиції, то інші часто-густо викривлюють чи приховують економічні розрахунки. А власне, які можуть бути виправдання виробництву продукту, який завдає величезної шкоди здоров'ю суспільства й чистоті довкілля? Чого вартують усі їхні аргументи проти жахливих цифр смертності (6 млн на рік у світі) у результаті поглинання нікотинових сполук. Україна сьогодні охоплена тютюновою епідемією, на жаль посилюється вона і серед жіноцтва. Якщо 20 років тому палила лише кожна 20-та українка, то зараз - кожна 5-та. Активними курцями є 67 % чоловіків. Повноцінними споживачами тютюну стають 10-11-літні школярі.

"Одна з причин такої невтішної картини - надзвичайно дешеві сигарети в Україні, відсутність повної заборони реклами тютюнових виробів", - резюмує Ганна Гопко, координатор Коаліції "За вільну від тютюнового диму Україну". За переконанням громадської діячки та дослідженням фахівців підвищення акцизів збагатить українську скарбницю.

Однак представники Асоціації "Укртютюн", намагаються довести, що скорочення легального виробництва призведе і до пропорційного скорочення надходжень до Державного бюджету і "пророкують" скорочення обсягів виробництва на 10 % у порівнянні з минулим роком у результаті підвищення акцизів з 1 вересня, а в результаті запровадження ставок, передбачених законопроектом 3281, ще до 50 %.

"Але "Укртютюн" сам собі протирічить, адже ставки зростають у 5,5 разів з січня 2009 року, а з 1 вересня - в 2,25 разів. Навіть за такого скорочення виробництва бюджет виграє в обох випадках, він збільшиться вдвічі", - аргументує Ганна Гопко. Не на користь менеджерів тютюнових корпорацій говорить і те, що вони уникають наводити у своїх звітах порівняльну таблицю цін на сигарети. Приміром пачка "Мальборо" в Росії сьогодні коштує 38 рублів (7,6 гривні), а в Україні - 6 гривень. В разі прийняття законопроекту № 3281 ціна на "Мальборо" в Україні має зрости до 7,9 гривень. Але в Росії з 1 січня 2009 року ставки акцизу також зростуть, і тоді "Мальборо" коштуватиме не менше 40 рублів (8 гривень). Дешеві сигарети в Україні стануть дійсно дорожчими, ніж в Росії, але це навряд чи спровокує значну контрабанду сигарет між країнами. Для контрабандиста важливі не ставки акцизу і не відсотки різниці в ціні, а "навар" з кожної пачки, який дозволяє компенсувати транспортні витрати, хабарі та ризик. До того ж контрабандний товар продається зазвичай дешевше легального товару.

Навіть і представник "Бритиш Америкен Тобакко Україна" О. Ясон змушений визнати, що коли майже всі марки сигарет в Україні коштували на 20 % дешевше, ніж в Росії, проте й тоді масової контрабанди українських сигарет до Росії не спостерігалося. Тому при зворотній ситуації, коли українські сигарети будуть на гривню дорожче російських, очікувати сплеску контрабанди немає жодних підстав.

А от при нелегальному вивозі сигарет з України до країн ЄС "навар" контрабандиста вже стає суттєвим. Пачка Мальборо в Польщі коштує 9,2 злотих (приблизно 20 грн). В Україні зараз Мальборо коштує 6 грн, тобто "навар" на пачці складає 14 грн. При збільшенні ціни Мальборо в Україні до 8 грн навар ніби-то зменшується до 12 гривень, але Польща має і далі збільшувати ставки акцизу відповідно до вимог ЄС, так що навар скоріш за все навіть зросте.

На думку представника корпорації "Бритиш Америкен Тобакко" В. Блохіна, річний рівень споживання сигарет в Україні становить 80-85 мільярдів сигарет. У 2007 році в Україні було продано 123,5 мільярдів сигарет. Різниця складає 40 млрд сигарет і вся вона йде контрабандою до країн ЄС. "Як ми бачимо, ставки акцизу законопроекту 3281 майже не вплинуть на різницю цін на сигарети між Україною та країнами ЄС, тобто в 2009 році туди буде нелегально вивезено ті самі 40 млрд сигарет. У такому випадку, щоб виробництво сигарет скоротилося на 50 %, як нас лякає "Укртютюн", треба щоб легальне споживання сигарет в Україні зменшилося з 85 до 20 мільярдів сигарет, маючи на них навар максимум 1 грн з пачки. Таким чином, прогнози експертів "Укртютюну" є безпідставними", - доводить Ганна Гопко.

Незаконна торгівля тютюном завдає шкоди економіці всіх країн, незалежно від її розвитку. Лише 2007 року, за приблизними оцінками експертів, 607 млрд цигарок було розповсюджено контрабандним шляхом по усьому світі, уряди ряду країн втратили мільярдні прибутки.

Щорічно з України вивозиться 30 - 40 млрд сигарет (при виробництві 128,6 млрд, споживанні 90 млрд і легальному експорті у 9 млрд). Таку кількість неможливо придбати та вивезти без сприяння виробників тютюнових виробів та високих посадовців, що означає корупцію. За умови підняття акцизів не лише перекриються контрабандні коридори, а й поповниться державна скарбниця. Нелегальний експорт-імпорт тютюнової продукції охоплює сьогодні весь світ. Контрабандисти активно скуповують землю і нерухомість, що призводить до штучного завищення цін на житло і посилює прірву між багатством та бідністю. "Якщо це проблема міжнародна, то потребує й вирішення на такому ж рівні. Для того, аби зменшити використання тютюну, зберегти мільйони життів, треба боротися з організованою злочинністю та компенсувати мільярди доларів, втрачених державою, - підсумовує Наталія Торопова, координатор проектів "Кампанія за майбутнє без куріння".


table style="margin: 10px 0px;" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="95%">

НАША КАМПАНИЯ

 

«Форум спасения Киева» просит депутатов не спаивать свой народ: реклама пива лжёт