:: О нас ::
 
 
AddWeb.ru - раскрутка сайта, 

продвижение сайта
Rambler's Top100 Рисунки, кроссворды, анекдоты, шутки, филателия, нумизматика, ноты для фортепиано, математика, каталог сайтов

Счётчик:
хостов сегодня | хитов сегодня
хитов всего Украина онлайн Неофіційна газета Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм... Дерибан Збережи старий Київ ОЛЕГ АНДРОС SOS-animals Green Art ????? Банер Соломенка Здорова Україна
См. новые поступления
в раздел "Карикатуры"

   
НА ГЛАВНУЮ   НА ФОРУМ   ГОСТЕВАЯ
Анонс

В Міжрічинському РЛП відбулась «Школа молодого природоохоронця»

 

Андрій ПЛИГА, ДОП «Зелене майбутнє»

 

Школа була продовженням традиції щорічного проведення «Школи молодого дружинника», яка, починаючи з 2003 року, проводиться в різних куточках України і має на меті виховання нових бійців природоохоронного фронту, обмін досвідом між активістами, допомогу об’єктам природно-заповідного фонду тощо. Проте цьогорічна школа має принципову відмінність від попередніх, адже наголос було зроблено саме на практичній допомозі природоохоронній установі, а саме – регіональному ландшафтному парку «Міжрічинський», розташованому в Козелецькому районі Чернігівщини. Вибір на цей парк пав не випадково, адже цьогоріч він святкує десяту річницю створення і є одним з найбільших за площею об’єктів ПЗФ України, займаючи біля 100 тис га диких поліських лісів, лук і боліт, і при цьому маючи вкрай обмежений штат і фінансування. Своєму функціонуванню в таких умовах парк багато в чому завдячує лише активній життєрадісний позиції Андрія Васильовича Сагайдака – директора парка, справжнього патріота і знавця поліської землі, що вже багато років бореться за збереження природних багатств парку. Тому цьогорічна школа пройшла у форматі громадського руху «Друзі парків», що розвинений в багатьох країнах і має на меті підтримку природоохоронних територій.

На школу приїхали як активісти дружин охорони природи, зокрема, Києва, Харкова, Дніпропетровська та Москви, активісти інших екологічних організацій (Національний екологічний центр України, Всеукраїнська екологічна ліга та ін.), незалежні активісти, які діяли окремо і лише нещодавно познайомились з громадським екологічним рухом України.

Дні школи проходили в радісній і веселій роботі на благо природи. Оскільки в парку досить обмежене фінансування (особливо враховуючи величину його території, яку потрібно патрулювати), потенційним джерелом доходів є туристи, зважаючи на відносну близькість Києва. Але мало хто з туристів знає про існування цього парку, тому правильна організація туристичного потоку є одним з перших кроків для ефективної охорони природи. В парку вже існує екологічна стежка «Журавлина», що проходить сосновим бором та унікальним Бондарівським болотом; розплановані ще дві – «Соколиний Луг» в заплаві р. Десна, та стежка із робочою назвою «Партизанська». Активісти займались виготовленням та фарбуванням стендів та стрілок для стежки «Соколиний Луг», переносили частину стендів стежки «Журавлиної», що стало необхідністю після пожежі, яка знищила контору парку, а також займались плануванням «Партизанської» екологічної стежки. Туристи, що приїздитимуть до контори парку в с. Отрохи, матимуть змогу ознайомитися як з природою поліського краю, так і його унікальною історією.

В парку переважають молоді соснові ліси, в яких обмаль місць для гнізд, особливо для дуплогніздників. Тому велику увагу слід приділяти побудові штучних гніздівель. Активістами було зроблено декілька десятків синичників і кажанятників, а також перевірена успішність гніздування в старих дуплянках, які часто потребували ремонту, що й було зроблено.

Сміття – проблема не лише для мегаполісів, а і для лісових сел, лісів та лук. Особливо, коли в них час від часу бувають неорганізовані та несвідомі туристи. Збір сміття – ще одна важлива складова роботи молодих активістів.

Проблемою парку є браконьєрство. Згідно законодавства, на території парку заборонено полювання, проте стежити за виконанням законів на величезній території, до якої входять навіть населені пункти, досить проблемно. Тому адміністрація парку рада, коли знаходяться хлопці і навіть дівчата, яких не страшить озброєний браконьєр і які готові іти в рейд. Такий рейд було проведено заплавою річки Десна, проте затримати браконьєрів не вдалося.

Шкодять парку також вирубки лісу. Хоч ліс переважно і молодий, є ряд вікових ділянок, які мають підлягати особливій охороні, але лісові господарства мають на них свій рахунок. Поїздка до віддаленого Ревунівського заказника на північній межі парку показала, що лісові господарства займаються вирубкою лісу в заказнику. Ця поїздка дала змогу оцінити, хай і не до кінця, масштаби парку – мало знайдеться місць в Україні, де можна більше сотні кілометрів їхати лісом, не заїжджаючи в населені пункти.

На жаль, не всі селяни навколишніх сел розуміють красу і цінність краю, в якому вони живуть. Тому було змакетовано листівки, приурочені до десятиріччя парку, які були роздані місцевим мешканцям для ліпшого розуміння ними, що собою являє парк і для чого він створений. Можливо, це усуне потенційні конфлікти, які виникають між парком і селянами.

Як і на попередніх школах, був присутній і теоретичний момент. Директор парку провів лекції, присвячені парку та охороні природи в його межах, а також лекції,  присвячені рідкісним представникам фауни України – лосю і зубру, які, відповідно, охороняються та плануються до охорони в парку. Також була прочитана лекція про особливості порушень в мисливській галузі України, яка передувала виїзду по боротьбі з браконьєрством.

Всі без винятку учасники школи були в захваті від її проведення, набули неоціненного досвіду по практичній та теоретичній охороні природи. Отримані знання стануть у нагоді в подальшій діяльності. Учасники школи вирішили і далі по можливості допомагати Міжрічинському парку, що по праву має називатися перлиною Полісся.

Наостанок хочеться висловити велику подяку директору парку Сагайдаку Андрію Васильовичу, без усебічної підтримки і допомоги якого не можна уявити цю школу.

Ряд фото зі школи тут. 

 

Джерело: http://pryroda.in.ua/dop-kyiv/v-mizhrichynskomu-rlp-vidbulas-shkola-molodoho-pryrodoohorontsya/#more-1719         

 

 


0


Опубликовать